Pacific Regional Medical Command
"Serving to Heal...Honored to Serve!"
Captain Andrew L. Findley, MC, USN
Deputy Commander for Clinical Services
Pacific Regional Medical Command & Tripler Army Medical Center

Captain Andrew L. Findley, Deputy Commander for Clinical Services

U.S. Navy Capt. Andrew L. Findley received his Bachelor of Science in Biology from Spring Hill College in Mobile, Ala., in 1976. Capt. Findley attended medical school at the University Of South Alabama College of Medicine. In 1986, he completed an internship in General Surgery at Charity Hospital, New Orleans, and completed his residency in 1990 for General Surgery at Tulane Affiliated Hospitals in New Orleans.

Capt. Findley entered active duty as a general surgeon at the Naval Hospital in Guam completing a successful two year tour during which he served on the Executive Committee of the Medical Staff. In 1992, he completed an out-service fellowship in Surgical Oncology at the University of Chicago.

In 1994, Capt. Findley served as the Director of Surgical Oncology and Attending Surgeon at Naval Medical Center, San Diego. He also served as the Surgical Director of the Breast Health Center, Chair of the Oncology Advisory Group, Chair of the Surgical Multidisciplinary Tumor Board and Cancer Liaison Physician for the American College of Surgeons Committee on Cancer.

In 2000, Capt. Findley reported to Naval Hospital in Pensacola to serve as Head of the Department of Surgery. He also served as medical director of the Tumor registry, Chair of the Oncology Advisory Group and Chair of the Continuing Care Committee.

In February 2002, he deployed to Bahrain as the general surgeon for Surgical Augmentation Team Five, in support of Operation Enduring Freedom. In January 2003, he was elected Chief of the Medical Staff and assumed positions as the Chair of the Executive Committee of the Medical Staff and a member of the Command Executive Steering Committee.

In March 2003, he deployed to Iraq as Head for Department of Surgery, Fleet Hospital Three - the first expeditionary medical facility established in a combat zone in support of Operation Iraqi Freedom.

In August 2004, Capt. Findley reported to Naval Hospital in Rota, Spain as the Senior Medical Executive, Chief of the Medical Staff and Chair of the Executive Committee of the Medical Staff. He also served as member of the Command Executive Steering Committee and the Department Head, General Surgery. In February 2005, he was appointed Navy representative for the Automated Central Tumor Registry Committee.

In August 2006, Capt. Findley reported to Tricare Management Activity as Medical Director and Director, Clinical Operations, for Tricare Regional Office North. From February 2007-July 2009, he also served as Acting Chief Operating Officer for the North Region.

In August 2010, Capt. Findley reported to Naval Medical Center, San Diego, as the Director for Surgical Services. In July 2012, he reported to Pacific Regional Medical Command and Tripler Army Medical Center in Honolulu, Hawaii to serve as the Deputy Commander for Clinical Services.

Capt. Findley remains clinically active. He is board certified by the American College of Surgery and is a member of the Society of Surgical Oncology and the Tulane Surgical Society. His personal awards include the Defense Superior Service Medal, the Navy Meritorious Service Medal, and the Navy and Marine Corps Commendation Medal (three awards).